DOLAR 9,6155
EURO 11,2367
ALTIN 554,31
BIST 1.480
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Karaman 22°C
Az Bulutlu
Karaman
22°C
Az Bulutlu
Paz 23°C
Pts 13°C
Sal 14°C
Çar 17°C

Corona Virüs Salgını ve Çocuklarda Psikololojik Sağlamlığı Koruma

Azime ÜNAL
Psikolojik /Pedagojik Bakış AZİME ÜNAL Pedagog/Uzm. Rehber Öğretmen instagram: pedagojihakkinda
08.04.2020
A+
A-

Corona Virüs Salgını ve Çocuklarda Psikololojik Sağlamlığı Koruma

İnsanlık tarihi çok büyük bir kriz yaşıyor.Tüm Dünya kendisini tehdit eden Covid -19 denilen bir salgına karşı çok büyük bir mücadele veriyor.Bu küresel salgından kurtulmak için ülkeler gerekli sağlık önlemlerini alırken insanlar da alınan tedbirler gereği evlerinde izole olarak sağlıklı kalmaya çalışıyorlar.
Covid-19 salgınıyla mücade ederken bir yandan da yetişkinlerin/ ebeveynler olarak sadece kendi yaşamlarını değil, ailemizin, çocuklarımızın ve diğer insanların da yaşamlarını korumak ve temel yaşamda kalma becerilerini aile müfredatımıza eklemek durumundayız.
Salgınla birlikte karşımıza çıkan zorlu yaşam döneminde çocuk ve ergenlerin kendileri, aileleri, arkadaşları, sevdikleri, yakınları için endişe, kaygı, panik ve korku yaşaması oldukça olağandır.
Bu süreçte çocuk ve ergenler medya, sosyal medya, ya da internet üzerinden bulaşıcı hastalık salgını ile ilgili haberleri izlemekte, tartışmalara tanıklık etmektedir.Alınan önlemleri gözlemlemekte ve ev içindeki değişiklikleri görmektedirler.
Ayrıca okul çağı çocuğu için okuldan, öğretmenlerinden, arkadaşlarından uzaklaşmış olmakta çocuk için kaygı kaynağıdır.
Dolayısıyla salgın hastalık tehditi karşısında çocuklar herkes gibi kendilerini güvende hissetmek, herşeyin kontrol altında olduğunu bilmek isterler.
Bu nedenle Coronavirüs riskinin çocuklar üzerinde olumsuz etkilerini azaltmak ve çocukların psikolojik sağlamlığını arttırmak ebeveynler için oldukça önemlidir.
Aşağıda yetişkinler olarak çocuklarınıza yardımcı olmak için bazı temel önlemler sıralanmıştır.

SALGIN DÖNEMİNDE (COVİD-19) ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİK SAĞLAMLIĞINI KORUMAK İÇİN AİLELER NELER YAPMALIDIR?

1-BiLGİ EDİNİN: Bu salgın hastalık riski hakkında kendinize ve çocuklarınıza yardımcı olmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri Coronavirüs (Covid-19)hakkında en doğru kaynaktan bilgi almaktır.
2- DİNLEYİN:Çocuğunuz için yapabileceğiniz en iyi ve en anlamlı şeylerden biri onları dinlemektir.
Çünkü çocuklar genellikle onları endişelendiren ve strese neden olan şeyler hakkında konuşmak isterler.Çocuğunuzu dinleyin ve görüşlerini önemseyin.Karşılıklı konuşmak sohbet etmek onların yaşadıkları bu zorlu süreci atlatmaları için en sağlıklı ve doğal yoldur.Çocuklarınız yaşananların farkında ve tüm olup biteni gözlemliyorlar.
Bu nedenle yaşananlar hakkında konuşmamak çocukların yanlış bilgi edinmeleri ve yoğun kaygı yaşamalarına neden olabilir.
3-İZİN VERİN:Çocuklarınızla sohbet ederken merak ettikleri herşeyi gerçeğe uygun somut içten ve kısa cevaplar vererek anlatın.Verdiğiniz cevapların çocukların yaşına uygun olmasına dikkat edin.Sorulan sorunun dışına çıkarak detaylı cevaplar vermeyelim.
4-NORMALLEŞTİRİN : Çocuklarınızın stres, kaygı ve korku gibi yaşadıklarını duyguları size anlatmalarına izin verin.Ancak onları özellikle coronaviris hakkında konuşmak için zorlamayın.
Sadece dinleyin anlayış gösterin.Bu süreçte kaygı, korku yaşamaları oldukça normaldir.
Çünkü çocuklarda hasta olup olmayacakları ya da hasta olurlarsa başlarına ne geleceği konusunda belirsizlik ve endişe yaşayabilirler.
Bu noktada çocukların yetişkinlere göre daha az hastalandıkları ya da hastalığı daha hızlı atlatabildiklerini söyleyin.
Coronavirüs riski altında yaşanan kaygı, korku, üzüntü gibi duyguların normal olduğunu anlatın.Sakin bir ses tonuyla bu durumun geçici olduğunu yaşamın bir süre sonra normale döneceğini belirtin.
5-GÜVEN VERİN : Çocuklara güvende olduklarına dair moral verin.Şüphe ve endişelerini giderin.Onlar için gerekli sağlık ve hijyen tedbirlerini aldığınızı ve bundan sonrada almaya devam edeceğinizi hatırlatın.
6-RAHATLATIN : Çocuklara bu dönemde her zamankinden fazla ilgi ,yakınlık ve şefkat göstermek, çocukların psikolojik sağlamlıklarının artmasına katkı sağlayacaktır.
Çocuğa samimi bir şekilde onu sevdiğinizi söyleyin.Sevildiklerini değer gördüklerini bilmek kendilerini mutlu ve güvende hissetmelerini sağlayacaktır.
7-KORUYUN : Çocuklar belirsizlikten ve ani değişimlerden ya da günlük düzenlerinin değişmesinden pek hoşlanmazlar.
Dolayısıyla; çocukların günlük rutin aktivitelerinin devam etmesi bunun korunması çok önemlidir.Bu nedenle çocuklarınızın yemek, uyku, oyun, ders çalışma vb.saatlerinin değişmemesine özen gösterin.
Okul çağı çocukların “Eğitim Bilişim Ağı” EBA üzerinden öğrenimlerine planlandığı şekilde devam etmelerini sağlayın.
Yine telefon, e-posta, sosyal medya ya da internet üzerinden arkadaşlarıyla öğretmenleriyle, yakınlarınızla iletişim kurmalarına yardımcı olun.Beş dakikalık bir telefon görüşmesi bile çocukların ihtiyaç duyduğu desteği sağlayabilir.Öğretmenleriyle birebir ders yapamasalarda bu kaygılı ve belirsiz dönemde iletişim halinde kalarak öğrencilerin yaşamlarında değerli bir rol oynayabilirler.Öğretmenleriyle iletişimini desteklemeniz önemli olacaktır.

Diğer yandan , çocuklarınızın tv, sosyal medya ya da internet üzerinden sürekli Coronavirüs ile ilgili haber ya da tartışma ortamlarına girmelerine izin vermeyin.
8-BİRLİKTE VAKİT GEÇİRİN :Çocukların psikolojik sağlamlıklarını korumak için onlarla birlikte vakit geçirmek aktiviteler yapmak önemli ve gereklidir.Bu süreçte özellikle çocuklarınızla ilgilenmek, ev içinde birlikte oyun oynamak, pazıl yapmak, şarkı söylemek,yemek hazırlamak, evi toparlamak, çiçek dikmek , kitap okumak, film izlemek , hikaye anlatmak, aile albümüne bakmak vb. gibi eğlenceli değişik aktiviteler sayesinde aile birlikteliğinin verdiği güven ve aidiyet duygusu da pekiştirilmiş olacaktır.
9-SORUMLULUK VERİN : Çocukların ev içinde size gönüllü olarak yardım etmelerine izin verin.Özellikle çocukların “Herşey kontrol altında” algısının zarar görmemesi için sizin gözetiminizde gelişimlerine uygun bazı işlerde size yardımcı olmaları çok önemlidir.
Çocuğun sağlığını tehlikeye riske atacak işlerde yer almamasına özen gösterin.
10-MODEL OLUN :Yetişkinler olarak çocuklarınıza çok çeşitli konularda rol model olabilirsiniz.Çünkü; çocuklar yetişkinlerin yaşanan olaylara verdikleri tepkilerden çok şey öğrenirler.
Kişisel öz bakımınıza dikkat ederek, düzenli beslenmeye ve uyumaya özen göstererek günlük rutin işlerinizi devam ettirerek..
Sağlık ve hijyen kurallarına (Eldiven – maske kullanımı,el yıkama vb.)dikkate alarak çocuklarınızın önünde yaşadığınız kaygıyı sürekli konuşmayarak,
Ya da aşırı düzeyde haber takip etmeyerek bu süreçte ne yapmaları ya da nasıl davranmaları gerektiği konusunda çocuklarınıza örnek olun.
Sizin bu zorlu yaşam olayıyla başarılı bir şekilde baş ettiğinizi görmek çocuklarınıza umut ve moral aşılar.
Bu süreci korkuyla değil, keyifle geçirmeye çalıştığımızı ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için uğraştığımızı görmek onları daha da umutlandırır.
11-UZMANA BAŞVURUN : Coronavirüs riski sürecinde buradaki öneri ve uygulamalarınıza rağmen çocuğunuz aşırı panik olma, ağlama nöbetleri, sürekli uyku sorunu ya da yoğun davranış sorunları gibi tepkiler gösteriyorsa lütfen bir uzmana başvurun.
Hayat Eve Sığar
Sevgiyle..

AZİME ÜNAL
Pedagog/Uzm. Rehber Öğretmen
instagram: pedagojihakkinda

TIKLA RADYO DİNLE Televizyon İzle
Karaman Dijital Kütüphanesi Kuruldu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.