DOLAR 9,6155
EURO 11,2367
ALTIN 554,31
BIST 1.480
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Karaman 22°C
Az Bulutlu
Karaman
22°C
Az Bulutlu
Paz 23°C
Pts 13°C
Sal 14°C
Çar 17°C

İLETİŞİM NASIL OLMALIDIR?

Rıza ÖZEN
Eğitim ile ilgili yazılarımla sizlerleyim. Mail adresim: riza@ibrala.com
09.06.2014
A+
A-

Eğitim sistemimizde yukardan aşağıya ve aşağıdan yukarıya doğru bir iletişim vardır. Bu iletişimde ussal bir düzeyde gerçekleşmemektedir.

Aşağıdan yukarıya doğru haberleşme genellikle raporlar ve astların yaptıkları işlerle ilgilidir. Astlar yaptıkları iş yada yönetim hakkındaki görüşlerini üst düzeye iletememektedirler. Bunun nedeni ast-üst ilişkilerinin katı ve biçimsel düzeyde olmasındandır. Ast-üst ilişkilerinin katı ve biçimsel olması nedeniyle, üstlerini kızdırmayıp memnun edebilmek için gerçekleri değil, üstün duymak istediği haberleri iletirler.

Yukardan aşağıya doğru haberleşme de üst sistemin aldığı kararları temel sisteme aktarmasından başka bir şey değildir. Yani üst yönetici kadro kendini örgütün geri kalanından yalıtmıştır. Pek çok bilgiler devlet sırrı niteliğine büründürülüp alt basamaklara iletilmez. Haberlerin iletilmemesindeki bir diğer etmende astlara olan güvensizliktir. Bu güvensizlik yetki devri konusunda yöneticilerin isteksiz davranmalarıyla kendini göstermektedir. Oysa kurumların toplam kalite yönetimini benimsedikleri yada toplam kalite yönetimi uygulamalarını alt birimlere kurullar kurdurarak uygulatmaya çalışıldığı bir dönemde dahi yetki devrini düşünmemeleri yöneticilerin klasik yönetim kuramını benimsemelerinden kaynaklanmaktadır.

Eğitim sistemimizde aşağıdan yukarıya yada yukardan aşağıya iletişimde yeni davranış biçimleri geliştirmeliyiz. Üstün astla, astın üstle ilgili düşünce davranışlarında önemli değişiklikler geliştirilmeli, ast ile üst birbirine güvenmelidir. Bu güven astlar için çok önemlidir. Üst astını örgütsel göreviyle ilgili alanda bilgili, yetenekli, ve denetimi elinde bulunduran bir birey olarak görür, onun görüşlerine değer verir, işini belli sınırlar içinde istediği gibi yapmasına fırsat verirse bu başarılmış olur. Böylece üst tarafından güven duyulan alt kademelerde özgüven artacak, dolayısıyla iş başarımı ve verim yükselecektir.

Üst sistemler, temel sistemlerden gelen dönütler sayesinde daha rasyonel kararlar alabilirler. Temel sistemler doğrudan doğruya üst sisteme dönüt verebilmesi durumunda üst sistemlere daha doğru bilgiler daha çabuk iletilecektir.

Hangi  iletişim teknolojisinden yararlanırsak yararlanalım, üst sitemlerin dönüt alabilmeleri için yönetimde yeni yaklaşımları benimsemeleri lazımdır. Yönetimde bulunan üstlerin yeni yönetsel yaklaşımları benimsememeleri halinde iletişimde hangi aracı kullanırsak kullanalım çift yönlü iletişim sağlanamaz.

 

 

Rıza ÖZEN

Maarif  Müfettişi

TIKLA RADYO DİNLE Televizyon İzle
Karaman Dijital Kütüphanesi Kuruldu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.