DOLAR 9,6090
EURO 11,1880
ALTIN 557,95
BIST 1.489
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Karaman 16°C
Parçalı Bulutlu
Karaman
16°C
Parçalı Bulutlu
Sal 15°C
Çar 20°C
Per 19°C
Cum 20°C

Ermenekte Yine Yeniden Festival

Ermenekte Yine Yeniden Festival
31.08.2021
A+
A-

Salgın nedeniyle geçen yıl yapılamayan Taşeli Kültür Sanat ve Sıla Festivali bu yıl gerçekleştiriliyor. Başkan Zorlu, festival hazırlıklarını ve belediyecilik çalışmalarını anlattı.

Özellikle salgın hastalık döneminde ortaya koyduğu hızlı ve akılcı çalışmalarla Ermenek’te başarılı bir sosyal belediyecilik örneği sergileyen ve bir anda ülke gündeminin ilk sıralarında yer edinen Belediye Başkanı Atila Zorlu ile geride kalan iki buçuk yılı konuştuk. Eylül ayının ilk haftasında yapılacak olan Sıla Festivali’nin hazırlıklarını yoğun şekilde sürdüren Zorlu, devam eden ve önümüzdeki dönemde başlanacak olan projelerinden bahsetti.

 -31 Mart Yerel Seçimlerinin üzerinden yaklaşık olarak 2 buçuk yıl geçti. İlk göreve geldiğiniz zaman, “Allahım! Beni ve bana gönül verenleri mahcup etme. Memleketimize faydalı olacak kalıcı ve güzel izler bırakmayı nasip et.” şeklinde dua ettiğinizi söylemiştiniz bir söyleşide. Geride kalan bu zaman dilimi içerisinde, Ermenek’te güzel ve kalıcı izler bırakabilme adına neler yaptınız, nasıl geçti bu 2 buçuk yıl?

Atila Zorlu: Geçen iki buçuk yıllık süreç içerisinde yolumuz, yönümüz, niyetimiz ve duamız hep halkımıza daha kaliteli hizmet verebilmek oldu. Elimizden geldiğince de yapmaya çalıştık ancak daha önceki söyleşimizde de bahsettiğimiz üzere borçlu bir belediye teslim aldık. Dolayısıyla ilk yılımızda önce borçlarımızı kapattık. Borçlarla uğraşırken hizmetten ödün vermeden tüm imkânlarımızı ilçemizin yararı için kullanmaya çalıştık. Sonraki süreçte ise 2020 yılı mart ayında salgın şartlarının getirdiği olumsuzlukları sosyal destek çalışmaları ile telafi etmeye çalıştık. Salgın hastalık sürecinde ödenekler kısıtlı olduğundan elimizdeki imkânlarla vatandaşlarımıza hizmet verdik ve vermeye devam ediyoruz. Bunların bazılarını şu şekilde sıralayabilirim:

Görevde bulunduğumuz 2,5 yıl boyunca kanunların bize verdiği yetkiler çerçevesinde ilçemiz halkının yaşam kalitesini elimizden geldiği kadar iyileştirmeye çalıştık. Meclis Üyelerimiz ve Birim Amirlerimizle birlikte her hafta bir mahallemizde toplanarak halkımızın sorunlarını yerinde tespit ederek çözüme kavuşturmaya çalıştık.

Halkımızın bize en kolay şekilde ulaşmasını sağlayarak şeffaf belediyecilik kavramını hayata geçirdik ve hiçbir ayrım yapmadan her vatandaşımızın talebine imkânlarımız ölçüsünde cevap vermeye çalıştık.

Belediyemizce özellikle kadınların ve öğrencilerin desteklenmesine ağırlık verdik. İlçemizdeki okulları ziyaret ederek onların çeşitli ihtiyaçlarını tespit edip, anında çözüme kavuşturmaya çalıştık.

İlçemizin çevre düzenlemesine ve peyzaj çalışmalarına ağırlık verdik. Ayrıca eski içme suyu hatlarını yenileyerek bu hatlara yeni içme suyu ve kanalizasyon şebekesi ilave edip halkımızın yaşam kalitesini artırma yönünde sağlam adımlar attık.

Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de hemen her alanda ciddi manada olumsuz etkileyen bir salgın süreci geçirdik ve bu süreç devam ediyor. Salgın hastalığın etkilerini ilk gösterdiği dönemde Ermenek Belediye Başkanı olarak hızlı refleks gösterdiniz, hızlı kararlar aldınız ve vatandaşın yanında olmaya gayret ettiniz. Bunu da, “Devletten 10 gün önce vefa destek hattı kurduk, her eve ücretsiz olarak 20 ton su ve dezenfektan malzemeleri verdik.” şeklinde dile getirdiniz. Özellikle sosyal medyada büyük ses getirdi ve bir anda gündem oldu. Nasıl hissettiniz, sosyal belediyecilik anlayışı içerisinde daha başka neler yapıyor ya da yapmayı planlıyorsunuz?

Atila Zorlu: Vefa –Destek hattının bir hafta 10 gün gibi kısa bir sürede hayata geçirilmesiyle salgının getirdiği bu zorlu süreçte halkımızın, özellikle 65 yaş üstü büyüklerimizin ve hasta vatandaşlarımızın yanında olmak; hem maddi hem manevi destekte bulunmak ve onların yüzlerinde ufacık bir tebessüm görmek vicdanımızı huzurla doldurdu. Belediyeciliğin yalnızca imar ve fen işlerinden ibaret olmadığını bu kadar keskin şekilde gösterebilecek çok az dönem olmuştur. İnsanların hastalık nedeniyle kapılarının dışına çıkamadıkları dönemde kendilerine bir isteklerinin olup olmadığını tek tek sorup varsa ihtiyaçlarını en kısa sürede karşılamak bizim boynumuzun borcuydu, biz de bunu yaptık. Kapı kapı dolaşıp dezenfektan, maske, kolonya gibi temel hijyen malzemeleri dağıtımı yaptık. Filyasyon ekiplerine destek sağlamaya özen gösterdik. Karantina sürecindeki vatandaşlarımızın çöplerini kapılarından almak suretiyle herkesi mümkün olduğunca güvende tutmaya çalıştık ve bu yöndeki çabalarımız sürecek.

Ermenek’in sahip olduğu tarihi ve doğal zenginlikleri gözler önüne sermesi açısından Ahmet Keleşoğlu Kent Müzesi elbette çok önemli bir proje. Sizin de burayı bir turizm merkezi haline getirme hedefiniz var. Hem kent müzesi hem de sizin turizmle ilgili hedeflerinizle ilgili çalışmalar ne durumda?

Atila Zorlu: Çok eski bir tarihe sahip Ermenek çeşitli medeniyetlere beşiklik etmiş, eski çağlardan itibaren bölgeler arasındaki kültür aracılığı rolünü de üstlenmiştir. Ermenek’te söz konusu medeniyetlerin özelliklerini yansıtan, tarihi ve kültürel bakımdan önem arz eden birçok eser vardır. İlçede Roma, Bizans, Karamanoğulları ve Osmanlılardan kalma çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır. Firan Kalesi (Ermenek Kalesi), Mennan Kalesi, Meydan camii, Sipas Camii, Ulu Camii, Akcamescit Camii, Görmel Köprüsü (Ala Köprü), Maraspoli (Maraspulla) Mağarası, Büklü Baba Sultan Ziyareti, İkizin İni Tapınağı, Karaman Bey İmareti, Tol Medrese (Musabey Medresesi), Gökçeseki Örenyeri, Zeyve Pazarı, Turkuaz Ermenek Gölü Balkusan’da (Bağbelen) Karaman Bey ve oğlu Mahmut Beylerin Türbesi bu eserlerden sadece bazılarıdır.

Karamanoğulları Beyliği’nin başkenti Ermenek İlçesinin, eko turizm, inanç turizmi, tarih turizmi, kültür turizmi, kış sporları turizmi ve yaban hayatı potansiyellerini bir arada taşıyan bir destinasyon ve cazibe merkezi konumundadır. Çok yoğun sit potansiyeli gösteren Ermenek’in kültür ve turizm alanında da layık olduğu yere gelebilmesi, turizminin geliştirilmesi ve bölgenin, turizmin sosyo ekonomik faydasından daha çok yararlanabilmesi için çalışmalarımız yoğun şekilde devam etmektedir. Bakanlıklarda, KOP ve MEVKA gibi kuruluşlara sunulmuş birçok projemiz bulunmaktadır. İnşallah projelerimizin destek görmesiyle uğraşlarımız sonuca varmış olacaktır. Bölgenin henüz değerlendirilememiş olan turizm potansiyelinin ve kültürel yapısının geliştirilmesi; kültürümüzün geçmişten geleceğe aktarılması gerekliliği projelerimizin temelini oluşturan en önemli unsurdur.

Projelerimizin en önemlisi “Ahmet Keleşoğlu Kent Müzesi”dir. Selçuk Ecza Deposu ve Ermenek Belediyesi iş birliği ile yapılan proje; 9345 metrekare inşaat alanına sahip ve yaklaşık 25 milyon TL ye mal olacak. Proje; 4958 metrekare 2 katlı kapalı otopark, 3932 metrekare müze alanı ile restoran ve kafelerin yer aldığı bir rekreasyon alanı ile idari binadan oluşuyor. Yerleşkede otopark alanları, restoran, hediyelik eşya satış yeri, 10 adet sergi salonu, 1 adet açık sergi salonu, konferans salonu, toplantı odası, depolar, ortak ve teknik hacimler ile çok güzel teraslar yer almaktadır. Benzer mimariye sahip olacak Tol Medrese ve Ahmet Keleşoğlu Kent Müzesi yapılan çalışmalarla birbirlerini tamamlayıcı nitelikte olacaktır.  Ayrıca “kronolojik zaman tüneli şeklinde tasarlanan müze alanı ” sayesinde Taşeli bölgesinin arkeolojik ve etnografik eserlerinin saklandığı, korunduğu bir kültür hazinesi olacak; öncesinde bir müzemiz olmadığından Karaman ve Konya’daki müzelerde sergilenen eserlerimiz yeniden yuvasına döndürülerek Ermenek’e kazandırılacaktır.

Salgın hastalıktan dolayı kısıtlama ve yasaklarla dolu iki yıl geçirdik. İnsanlar evlerinden zorunlu olmadıkça çıkmadılar ve ister istemez çok sıkıldılar. Ne dersiniz, hazırlıklarını sürdürmekte olduğunuz Ermenek Sıla Festivali insanlara bir nebze de olsa moral olacak mı? Festivalde insanları neler bekliyor, biraz bilgi verebilir misiniz?

Atila Zorlu: Geçtiğimiz bir buçuk yıl maalesef salgın, deprem, yangın, sel ve daha birçok olumsuz koşul nedeniyle hepimiz için kabus gibi geçti. Artık bu kötü zamanları yavaş yavaş geride bırakmanın, yeni umutlara ve güzel sabahlara uyanmanın zamanı geliyor. Bu amaçla:

-3.4.5 Eylül tarihlerinde Su Sporları Etkinlikleri,

-Motorkros Yarışmaları ile Endro Motor Gösterileri,

-İYİ PARTİ GENEL BAŞKNI SAYIN MERAL AKŞENER’İN katılımıyla Eren YAVUZ, Gizem ÖKSÜZ ve Ece MUMAY Konserleri’nden oluşan “25.TAŞELİ KÜLTÜR, SANAT ve SILA FESTİVALİ”mizi düzenliyoruz.

Yeni başlangıçlar için mavi ile yeşilin buluştuğu güzel memleketimiz Taşeli’nin incisi Ermenek’e tüm halkımızı bekliyor tüm bu güzelliklerde buluşmayı diliyoruz.

TIKLA RADYO DİNLE Televizyon İzle
Karaman Dijital Kütüphanesi Kuruldu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.