DOLAR 6,8648
EURO 7,7888
ALTIN 393,94
BIST 8,6021
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Karaman 34°C
Az Bulutlu
İsmet Baboglu kuaför Karaman ibrala.comTurgut Şen
Şifahanem Karaman İbrala.comBağcılar Tasarım

Karaman Rusya’daki Bu Fırsatı Kaçırmamalı!

Karaman Rusya'daki Bu Fırsatı Kaçırmamalı!
Karaman Facebook GrubuKaraman Haberleri İnstagram'da
Karaman Whatsapp
01.06.2020
A+
A-
Abone Olun

Karaman’ın en büyük değerlerinden biri olan büyük halk ozanı Yunus Emre’nin Rusya’da anıtı yapılacak.  Haberimize geçmeden önce Yunus Emre’nin KARAMANLI olduğuna dair bilgi ve belgeleri size aktarmak istiyoruz.

DEVLET ARŞİVLERİNDE YUNUS EMRE

Cumhurbaşkanlığı Arşivinde bulunan 1518 tarihli Yavuz Sultan Selim Han’a ait İl Yazıcı Defterinde bulunan belge:
“Karye-i Şeyh Hacı İsmail an kaza-i Larende mezbur Şeyh Hacı İsmail an cemaatin dervişleri ile diyar-ı Horasandan gelmiş, aziz imiş, bunda tavattun edip, badehu oğlu Musa Paşa bunda bir zaviye bina edip, badehu anın oğlu Güveği (Kevki ) Çelebi dahi bir zaviye bina edip etbaı ile sakin olup ellerinde ber vech-i vakfiyyet tasarruf yerleri vardır.Hariçten ziraat edenler öşürlerin vakfa virüp, zaviyede sarfolunup, kendileri ve dervişleri avarızdan ve resm-i ganemden ve resm-i çiftten muaftırlar.” Denilerek Yunus Emre’nin neslini, geldiği yeri , soyunu ve Larende’de mülk satın alıp, yerleştikleri padişah Fermanı ile vesikalandırılmıştır.

EVLİYE ÇELEBİ SEYAHATNAMESİNDE YUNUS EMRE

Ünlü Seyyah Evliya Çelebi meşhur eseri Seyahatnamesinde 1648 yılında Karaman’a geldiğini ve Karaman’ı gezdiğini Karaman’da Yunus Emre’nin türbesini de gördüğünü belirterek şöyle der: “Kirişçi Baba Camiinde, Yunus Emre Hazretleri merkad’i (mezarı) bulunmaktadır. Anın Türkice tasavvufane ebyat-ı eş’arı, ilahiyatı meşhur-ı afaktır” demektedir.Görüldüğü üzere Evliya Çelebi 1600 lü yıllarda ki bu ziyaretinde Yunus Emre Türbesini ve merkad’ini tespit etmiş ve meşhur eserine almıştır.

Yunus Emre yaklaşık olarak 1238-1320 yılları arasında yaşadığı kabul edilmektedir. Yaşadığı yerin Orta Anadolu olduğu, ziraatla ve koyunculukla uğraşılan bir çevre olduğu tarihi belgeler ve şiirlerinden anlaşılmaktadır. Bu yerin de Karaman olduğu tarihi kayıtlarda çok açık ve net bir şekilde belirtilmiştir. Yunus Emre’nin yaşadığı yeri belirten yegane belge Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in “İl Yazıcı Defteri” denilen resmi kayıt defteridir. Cumhurbaşkanlığı Arşivinde bulunan 871 numaralı, Konya Defterinin 236 numaralı sahifesinde kayıtlı olan bu yazı ilk önce Ömer Lütfi Barkan tarafından 1942 yılında ortaya çıkarılmıştır. Bu kayda göre Yunus Emre İsmail Hacı cemaatına mensuptur Bu belgede ismi geçen yerler Karaman’ın Yeşildere Köyünde bulunmaktadır. Yeşildere köyündeki Yunus Emre’nin dedesi İsmail Hacı’nın türbesi ve zaviyesi Tekke isimli bu yerdedir.

Haber Gönder ibrala.com Karaman

RUSYA’DA YUNUS EMRE ANITI YAPILIYOR

Rusya’da bulunan Moskova Kent Meclisi , Kültür ve Kitle İletişim Komisyonu, Türk halk şairi ve mutasavvıf Yunus Emre’nin Moskova’da anıtının açılmasını destekledi.

Söz konusu mecliste yapılan oylamada Komisyon Başkanı Gerasimov’un oyu da dikkate alınarak Yunus Emre anıtının Moskova’da açılması projesine destek kararı çıktı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Komisyon Başkanı Gerasimov, “Türk şair Yunus Emre’ye anıt dikilmesi önerisi Moskova Belediyesi Dış Ekonomik ve Uluslararası İlişkiler Daire Başkan Yardımcısı İlya Kuzmin’den gelmişti. Sayın Kuzmin’e de 2019’da Türkiye Büyükelçiliği konuyla ilgili başvurmuştu” dedi. Rusya’nın Başkenti Moskova’da Yunus Emre Anıtının sonbaharda açılması planlanıyor.

KARAMAN’DA EN FAZLA İTHALAT RUSYA’DAN

Karaman’dan 2020 Nisan ayında en fazla ithalat 1,9 milyon dolar ile Rusya’dan gerçekleştirildi. İthalat bu derece yüksekken maalesef bu ülkeye ihracat aynı seviyede yüksek değil. İki ülke arasında yapılacak Yunus Emre anıtı ile kurulacak bağdan Karaman’ın ve Karaman sanayisinin de istifade etmesi şehrimize büyük katkı sağlayacağı düşüncesindeyiz. Bu anıtta yer alacak bilgilerde Yunus Emre’nin Karaman’lı olduğunun belirtilmesi, Karaman’ın tanıtılması şehre turizm anlamında da katkı sağlayacaktır. Bu konuda gelişmeleri ibrala.com olarak takip edip sizlere aktarmaya devam edeceğiz.


Karaman Bilgi Yarışması Karaman Dijital Kütüphanesi Kuruldu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.