h Dolar 13,4939 %0.1
h Euro 15,2937 %0.1
h Altın (Gr) 795,63 %0,28
a

Karaman’da O mahalle yıllardır SU SORUNU yaşıyor!

Karaman’da O mahalle yıllardır SU SORUNU yaşıyor!
0

BEĞENDİM

Karaman’ın 1.650 rakımlı Sarıveliler İlçesi’ne bağlı Esentepe Mahallesi sakinleri, uzun yılardır yaşadıkları içme ve sulama suyu sorununun çözüme kavuşturulmasını bekliyor.

Mevcut maden ocakları ve HES’lerle tehdit altında kalan Torosların eşsiz coğrafyası her geçen gün tahrip olurken, binlerce yıldır bölge insanına yaşam veren topraklar giderek artan kuraklık tehdidiyle de karşı karşıya kalıyor…

Sarıveliler İlçesi Göktepe beldesine bağlı Esentepe Mahallesi yıllardır çözülemeyen içme ve tarımsal sulama suyu sorunun artık çözüme kavuşmasını bekliyor. Binlerce yıldır ekmeğini çorak topraklardan kazanan yöre insanı, içinde bulunulan kuraklık döneminin giderek artmasından da endişe duyuyor. Geçimini elma, üzüm ve kirazdan elde edeceği gelire bel bağlayan Esentepe halkı, suya hasret kalan ve hiç su yüzü görmeyen çorak topraklarının suya kavuşmasını istiyor.

ESENTEPE’NİN UMUDU ÇEVLİK GÖLETİ

Konuyla ilgili açıklama yapan Göktepe Belde Belediye Başkanı Mustafa Doğan, “Esentepe Mahallemizin yıllardır süre gelen hem içme hem de tarımsal sulama suyu sorunu mevcut. Sarıveliler İlçesi’nde içme ve sulama suyu sorunu bulunan tek mahalle Esentepe’dir. Artık ilgili bakanlık ve Sarıveliler Belediyesi taşın altına elini koymalıdır. Sarıveliler Belediyesi’nin hemen burnunun dibinde bulunan Çevlik Gölet’i su boru kanallarını,Esentepe Mahallesi’ne kadar taşımalıdır. İlgili bakanlık, DSİ ve Sarıveliler Belediyesi’nin ortak çalışmasıyla Esentepe Mahallemizin Tarımsal sulama suyu sorunu ortadan kalkmalıdır” şeklinde konuştu.

MİLLETVEKİLİ ÜNVER SORU ÖNERGESİ VERDİ

CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, sorunun çözümü noktasında ilgili bakanlığı göreve çağırdı. Vekil Ünver, “Çevlik Gölet’inde yaşanan aksaklıkların çözüme kavuşması, tamiratı gereken işlerin yapılması gerekmektedir. Bakanlık Sarıveliler Belediyesi’ni bu hususta desteklemelidir. Esentepe Mahallesi’nin bölgenin en verimli arazisine sahip olduğu bilinmektedir. Öyle ki Sarıveliler’de toplam 8 bin ton elma üretirken, bunun 4 bin tonu sadece Esentepe Mahallesi’nde üretilmektedir.” ifadesini kullandı.

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİMİZ DE ARTAR

CHP Sarıveliler İlçe Başkanı Ahmet Ersan, “Tarımsal sulama sorunumuz çözülmesi durumunda, mahallenin geçim kaynağı olan elma, üzüm ve kiraz için sulama sorunumuz ortadan kalkacak. Bununla birlikte seracılık gelişecek yonca, patates ve mısır gibi ürün çeşitlenmesi ile çiftçimizin yüzü de gülecektir. Yetkililerin artık elini taşın altına koyma zamanı gelmiştir. Yöre insanı olarak bizler görevimizi fazlasıyla yapıyoruz ve yapmaktayız artık ilçe kaymakamlığı, Sarıveliler Belediyesi ve ilgili diğer kurumlar şartları zorlayarak üzerine düşen görevi yapmalıdır” diyerek açıklamasını tamamladı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karaman Haber Cep telefonu Uygulaması Karaman Haber Cep telefonu Uygulaması Karaman Facebook Grubu Karaman İnstagram

HIZLI YORUM YAP

Karaman Telegram

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.