DOLAR

13,4779$%-0.25

EURO

15,2760%-0.31

STERLİN

18,1971£%-0.32

GRAM ALTIN

797,78%-0,32

ÇEYREK ALTIN

1.291,00%-0,23

TAM ALTIN

12.726,10%0,21

a
Karaman Haber
Karaman Haber

Karamanlıları Uyardı! Ölüm Tehlikesi Var

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram Karamanlıları uyardı. Ülke genelinde birçok kişinin Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığından öldüğünü söyleyen Bayram açıklamalarına şöyle devam etti. ” Araziye Çıkan Üreticilerimiz Dikkatli Olmalı.

Karaman’da bu yıl bahar yağmurları yağmaması ve sıcakların artmasıyla ile kene önceki yıla göre artış gösterdi.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşinden korunmak, özellikle çiftçilerimizi uyarmak istiyorum. Kene ısırmalarında birçok kişinin Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığından öldüğü için bir takım tedbirler almak gerekiyor. Bu tedbirler ise şöyledir;

*Üreticilerimizin araziye gittiklerinde çok çok dikkatli olmaları gerekiyor. Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, kenelerin vücuda girmesini engellemek maksadıyla mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir.
* Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde kişi kendisinin ve çocuklarının vücudunda (kulak arkası, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası dâhil) kene olup olmadığını kontrol etmeli, kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden çıplak el ile dokunmamak şartıyla vücuda tutunduğu en yakın yerden tutarak uygun bir malzeme ile (bez, naylon poşet, eldiven gibi) çıkarmalıdır.
Biz tarım ve hayvancılık şehriyiz, Türkiye tarım ve hayvancılık ülkesi. Mecbur arazide olmamız gerekiyor. Bundan dolayı da araziye çıkanların, çobanların, köylümüzün keneye dikkat etmeleri gerekiyor.

  • Kişi keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Kene ne kadar erken çıkarılırsa hastalığın bulaşma riskinin de o kadar azalacağı unutulmamalıdır.

  • Hastalığa sebep olan virüsün taşıyıcısı, saklayıcısı ve bulaştırıcısı olan keneler uçmayan, zıplamayan, yerden yürüyerek vücuda tırmanan eklem bacaklı hayvanlardır. Vücuda tutunan veya hayvanların üzerinde bulunan keneler kesinlikle çıplak el ile öldürülmemeli ve patlatılmamalıdır. Keneler üzerine sigara basmak, kolonya, gaz yağı gibi maddeler dökmek kenenin kasılmasına sebep olarak vücut içeriğini kan emdiği kişiye aktarmasına sebep olacağı için yapılmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karaman Haber Cep telefonu Uygulaması Karaman Haber Cep telefonu Uygulaması Karaman Facebook Grubu Karaman İnstagram

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Karaman Telegram