DOLAR 7,9701
EURO 9,4633
ALTIN 487,38
BIST 10,4074
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Karaman 27°C
Az Bulutlu
Mustafaflowers.ibrala.com ficikokorec.ibralacom
grandkaramanmuzik ibrala.com

Baskılı Bez Maske Sipariş ibralacom

Modern Atom Modeli Nedir? Özellikleri Ve Eksiklikleri Nelerdir?

 Modern Atom Modelinin bir diğer ismi Kuantum Atom Teorisi’dir. Nötronların, yörüngelerin, elektronların hareket ve konum durumlarının …

Karaman Facebook Grubu Karaman Haberleri İnstagram'da
Karaman Whatsapp
02.10.2020
A+
A-
Abone Olun

Haber Gönder ibrala.com Karaman
 Modern Atom Modelinin bir diğer ismi Kuantum Atom Teorisi’dir. Nötronların, yörüngelerin, elektronların hareket ve konum durumlarının belirlenmesinden sonra Modern Atom Modeli oluşturulmuştur. 

 Modern Atom Modeli Nedir?

 Bohr atom modelinden sonra oluşturulan Modern Atom Modeli, günümüzün atom hakkındaki görüşlerini yansıtan bir teoremdir. Bu teoremde elektronların hızının ve konumunun aynı anda bulunamayacağı, elektronların belirli yörüngesel hareketlerde bulunduğu kabul edilmiştir.

 Bohr Atom Modeli’ne oldukça yakın olan Modern Atom Modeli, kendisinden önce çalışmalar yapan bilim adamlarının birikimlerinden oluşmuştur. Böylelikle Modern Atom Modeli yalnızca bir kişinin değil, atom hakkında tüm çalışmaları yapan bilim adamlarının ortak görüşü olarak kabul edilir.

 Modern Atom Modelinin Özellikleri Nelerdir?

 Modern Atom Modeli, Bohr Atom Modeli ileaynıdir. Özelliklerinin pek çoğu birbirinin benzersıdır fakat bazı konularda Bohr Atom Modeli’ne ait eksiklik ve hataları kapatmıştır. Modern Atom Modeli’nin özellikleri: 

Çekirdek çevresinde bulunan elektronlar belirli enerji düzeylerine sahiptir. Bu enerji düzeyleri “n” ile belirtilir ve baş kuantum sayısı olarak isimlendirilir.

Baş kuantum sayıları elektronların çekirdekten ne kadar uzakta bulunduklarını ve ne kadar enerjiye sahip olduklarını belirtir. Böylelikle çekirdekten uzaklaşan elektronların enerjisinin arttığı kabul edilir.

Elektronlar çekirdeğin çevresinde döndüğü gibi kendi çevresinde de döner. Bu hareketlere spin ve orbital hareketi isimleri verilir.

Elektronların çekirdek çevresindeki hareketinde bulunma ihtimalinin yüksek olduğu bölgelere orbital denir.

Temel enerji seviyelerinde n^2 sayıda orbital bulunur.

Enerji seviyelerinde bulunabilecek elektron sayısı orbital sayısının iki katı kadar olabilir.

Her elektronun kendisine ait bir potansiyel enerjisi vardır.

Elektronlar, en düşük enerji seviyelerinde bulunmak ister. Enerji seviyesi düşük olan elektron, kararlı elektrondur. Dışarıdan enerji aldığı için enerjisi yükselen elektron, kararsız veya uyarılmış halde olur.

Modern Atom Modelinin Eksiklikleri Nelerdir?

 Modern Atom Modeli, atomun son haline ait çalışmaların tümünün toplanmasıdır. Genel olarak Bohr atom modelindeki eksiklikleri kapatmış, yapılan çalışmalar ile kendisini yenilemeye devam etmiştir. 

 Modern Atom Modeli, gelişen teknolojiyle birlikte gelişmekte ve kendisine yeni bilgiler katmaktadır. Yanlış olduğu kanıtlanana kadar sahip olduğu yanlış bir bilgi yoktur. Modern Atom Modeli, pek çok bilimsel çalışmanın temelini oluşturmaktadır.


Karaman Dijital Kütüphanesi Kuruldu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.