DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Karaman 24°C
Mevzi Sağanak
Arzum İletişim ReklamTurgut Şen
2A Kapı KaramanBağcılar Tasarım

Belirti göstermeyen birine corona virüs teşhisi nasıl konuluyor?

COVID-19 virüsünün çıkış nedeninin tam olarak bilinemediğini ve araştırmaların devam ettiğini belirten KBB Illetleri Eksperi Prof.Dr. Ozan …

Karaman Facebook GrubuKaraman Haberleri İnstagram'da
Karaman Whatsapp
06.04.2020
A+
A-
Abone Olun

COVID-19 virüsünün çıkış nedeninin tam olarak bilinemediğini ve araştırmaların devam ettiğini belirten KBB Illetleri Eksperi Prof.Dr. Ozan Seymen Sezen, şöyle konuştu: “COVID-19, esas olarak damlacık yoluyla bulaşıyor. Hasta bireylerin, öksürme ve hapşırma yoluyla ortaya saçtıkları damlacıklara başka insanların elleri ile temas etmesi ve sonrasında bu bireylerin ellerini ağız, burun ve gözlerine sürmesiyle virüs bulaşıyor.”

Belirti göstermeyen hastaların teşhisi konusunda da açıklamalarda bulunan Prof.Dr. Ozan Seymen Sezen şunları kaydetti: “Corona virüs bulguları taşımayanların teneffüs yolları salgılarında virüs tespit edilebiliyor. Lakin esas bulaşma, bulgu gösteren hasta kimselerden oluyor. Illetin ortaya çıkmasından evvel bir bekleme müddeti vardır. Bu bekleme müddeti ortalama 5-6 gündür. 2 ila 14 gün arasında olan olgular da var. Kimi olgularda ise müddet 14 güne uzayabiliyor.

Bulaştırıcılık mühleti de kesin olarak bilinemiyor. Yani hastada, hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasından 1-2 gün evvel bulaştırıcılığı başlayıp hastalık şikayetlerinin ortadan kaybolmasıyla bulaştırıcılığın sona erdiğine inanılıyor” dedi.

Corona virüste en çok görülen şikayetler ne?

Virüsün sık görülen semptomlarından bahseden Prof.Dr. Ozan Seymen Sezen, semptomları şu formda sıraladı: “Çoğunlukla üst – alt teneffüs yolu, mide ve bağırsak sistemi bulguları ile ortaya çıkan illette en sık görülen şikayet yüksek ateştir. Bu en temel bulgudur. Yüksek ateş, yaklaşık olarak hastaların yüzde 80 ila 90’ında mevcuttur. Bunun yanı sıra kuru öksürük, halsizlik, balgam çıkarma, nefes darlığı, nefes alma zorluğu ve burun tıkanıklığı üzere bulgular görülebiliyor. Öksürük, hastaların yüzde 65 ile 70’inde görülürken nefes darlığı hastaların yüzde 18 ile yüzde 20’sinde görülüyor.

Nadir olarak bulantı, kusma ve ishal ise hastaların yüzde 3 ila yüzde 4’ünde görülebiliyor. Hastalık ağırlaşırsa akut teneffüs güçlüğü, kalp kasının tutulduğu durumlar ve böbrek yetmezliği üzere marazların yarattığı klinik tablolar da listeye ekleniyor.

Hastaneye başvuranlar hangi süreçlerden geçiyor?

Hastaneye başvuran hastaların hangi süreçlerden geçtiği konusunda açıklamalarda bulunan Ozan Seymen Sezen, şunlara değindi: “Öncelikle ateş yahut ateş hikayeniz var mı diye soruyoruz. 2. sorumuz, öksürüğün olup olmadığı, üçüncü sorumuz ise nefes almakta güçlük çekiyor musunuz oluyor. Bu sorulardan rastgele birine evet karşılığı veriyorsanız, sizi hastanede maske takıp COVID ile ilgili meydana alıyoruz. Şayet bu sorulardan rastgele birine cevabınız evet ise ve evdeyseniz en yakın pandemi hastanesine başvurabilirsiniz.

Şayet bu sorulara cevabınız hayır ise o vakit 2. sorgulama formuna geçmemiz gerekir. Burada hastaya birinci olarak ‘Son 14 gün içerisinde yurt dışında bulundunuz mu?’ sorusunu yöneltiyoruz. 2. sorumuzu ise, ‘Ev halkından rastgele biri, son 14 gün içerisinde yurt dışından geldi mi?’ sorusu oluyor. Üçüncü sorumuz ise ‘Yakınlarınızdan rastgele biri son 14 gün içerisinde teneffüs yolu dertleriyle ilgili hastaneye yattı mı?’ oluyor. Son olarak da ‘Yine son 14 gün içerisinde yakınlarınızdan rastgele biri COVID-19 oldu mu?’ diye soruyoruz. Bu dört soruya ‘Evet’ ya da ‘Hayır’ cevabını alıyoruz. Şayet bu 2. sorgulamadaki 4 soruya da hayır cevabını verirseniz corona virüs açısından düşük risklisiniz demektir.

COVID-19 haricinde rastgele bir rahatsızlığınız olması halinde, durumun aciliyetine nazaran meskende kalabilirsiniz, erteleyebilirsiniz ya da daha az ağır pandemi hastanesi olmayan bir sıhhat kuruluşuna başvurabilirsiniz. fakat bu sorulardan rastgele birine ‘Evet’ cevabını veriyorsanız maske takarak pandemi hastanelerinden birine başvurabilirsiniz.”

Ek illeti olanlar virüse karşı nasıl korunsun?

Şayet bireylerin ek bir illetleri varsa öncelikle var olan ilaçlarını sistemli bir biçimde kullanmaları gerektiğini lisana getiren Sezen, “Biz günlük pratiğimizde şunu çok sık görüyoruz. Hastamız tansiyon hastası, ilacını sistemsiz kullandığı için ilacını almadığı için ya da ilacı zayıf geldiği için tansiyon marazı çok tertipli seyretmiyor yani tekrar yüksek tansiyon devam ediyor. Birebir durum, şeker hastaları ve gayrı marazlara sahip olan bireyler için de beğenilen. Hastalarımız, ilaçlarını kullanmada titiz davranmalı, tansiyon ve şekerlerini istenilen seviyede korumalı” sözlerini kullandı.

Ek vitamin almak bağışıklığı artırır mı?

Ek vitamin ya da ek unsuru almanın külliyen isteğe bağlı bir durum olduğunu belirten Sezen, “Günümüzde kesin olarak kanıtlanmış, bağışıklığı artırıcı rastgele bir vitamin, rastgele bir ek katkı unsuru yoktur. Bu husustaki tek istisna C vitaminidir. C vitamininin bağışıklığı artırıcı özelliğinin olduğuna dair birtakım bulgular mevcuttur.

Bunlar dışında bağışıklığı artıracak en güzel durum, gerilimden, gerilimli ortamlardan ve fikirlerden olabildiğince uzak durmaya çalışmaktır.

Gerilim bağışıklık sistemini çökerten önemli bir faktördür. Bağışıklığı korumak ve artırmak ismine besin tüketimi de çok değerlidir. Bağışıklığı artırmak için düzgün yıkanmış taze meyve ve zerzevatları tüketmek yararlı olacaktır.

Uykusuzluk bağışıklığı düşürüyor

Türkiye’de bağışıklığı düşüren en büyük meselelerin başında gereğince uyumamanın ve gereğince dinlenmemenin geldiğini düşünüyorum. Bugünlerde en az 7-8 saatlik uykumuzu almalıyız. Tertipli ve kâfi uyku bağışıklığımızı artırmamız açısından nispeten önemlidir” diye konuştu.


Karaman Bilgi Yarışması
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.