DOLAR

13,4718$%-0.28

EURO

15,2551%-0.47

STERLİN

18,2469£%-0.07

GRAM ALTIN

802,44%0,26

ÇEYREK ALTIN

1.296,00%-0,08

TAM ALTIN

12.790,43%0,64

a
Karaman Haber
Karaman Haber

Karaman’ın son kalesi düştü! Vefa mı o da ne?

Karaman'ın son kalesi düştü! Vefa mı o da ne?
Merhaba sevgili okurlarımız “Karamanzara” köşemizde bundan böyle Karaman Gündemini sizlerle birlikte değerlendirme gayretinde olacağız.
Yoğun bir gündemin içerisinde ilk yazımızın başlığı “Karaman’ın son kalesi de düştü” oldu. Bu başlığı atma nedenimiz Hazine ve Maliye Bakanı Karamanlı hemşehrimiz Lütfi Elvan’ın görevinden ayrılmış olması.

Sizi zamanda kısa da olsa bir yolculuğa çıkaralım. Hafızamızı tzeleyelim.
Karaman’ın il olduğu 1989 yılına sizleri götürmek istiyorum. Dönemin ANAP Genel başkan Yardımcısı, ANAP MKYK Üyesi olan Hemşehrimiz Işın Çelebi Karaman’ın il olması için büyük gayret sarf etmiş, Konya lobisi ve Milletvekilleri ile mücadele etmiş ve başarılı olarak Karaman’ın il olmasında en büyük pay sahibi olmuştu. O yıllarda Karaman’a hayırlı olsuna gelen Turgut Özal’ı mahşeri bir kalabalık karşılamıştı.

Ermenekli genç bir öğretmenken bürokrasi de hızla yükselmiş 1995 ve 1999 tarihlerinde yapılan Milletvekilliği Genel Seçimlerinde Demokratik Sol Parti’den (DSP) Karaman Milletvekili olarak Meclise girdi.
Bülent Ecevit’in Başbakanlığında kurulan 57. Hükümette , Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini yürüttü.
Karamanlıların Fikret abisi oldu. Her görüşten Karamanlının sevgisini kazanarak bir çok yatırım ve hizmetin Karaman’a gelmesini sağladı.

Bir anısında “dönemin Maliye Bakanı Zekeriya Temizel’i düşünürken gördüm hayırdır ne düşünüyorsun dediğimde Türkiye’ye 2 tane bilgisayar lisesi yapacağız birini seçim bölgeme yapacağım diğerini nereye yapsak diye düşünüyorum dedi. Ben de Karaman’a yapalım Karaman’ın çocukları zekidir. Yüzünüzü kara çıkarmaz dedim. “ Böylelikle şu anki adı Temizel-Ünlü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Karaman’a kazandırıldı. Bunun gibi çok sayıda yatırım bu sayede Karaman’a ve ilçelerine kazandırıldı.

Yıllar yılları kovaladı AK Parti’nin kurucularından olan Nimet Baş hemşehrimiz 2 Haziran 2005 tarihinden itibaren 59. Hükümette Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı yaptı. Her ne kadar İstanbul Milletvekili olsa da memleketi olan Karaman’ı ihmal etmeyerek desteğini hissettirmiş ve sık sık hemşerileriyle bir arada olmuştu. 60. Hükümetteki değişiklikten sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın Milli Eğitim Bakanı oldu. Her iki bakanlığı dahil, toplam altı yıl bakanlık yaparak Cumhuriyet tarihinin en uzun süre görev yapan kadın bakanı oldu.
Aynı dönemde Karaman adeta Hükûmette altın çağını yaşadı. Kabine de iki Karamanlı Bakan vardı. Nimet Baş ile birlikte Ömer Dinçer Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptı. Sonrasında ise Karamanlı hemşehrisi Nimet Baş’tan Milli Eğitim Bakanlığını devraldı.

Bu süreçlerde Milletvekilliği yapan Lütfi Elvan AK Parti’de emin adımlarla yükselmeye başladı. Ulaştırma Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve son olarakta Hazine ve Maliye Bakanlığı yaptı bugün itibariyle de bu görevinden ayrıldı.

Bu saydığım isimlerden başka de eminiz Karaman’a çok hizmetleri olanlar olmuştur. Onlara da teşekkür ederiz. Ama gelmek istediğim konu VEFA.
Bu saydığım isimler görevleri başındayken görüşebilmek, derdini sıkıntısını iletebilmek için adeta çırpınan biz Karamanlılar görevden ayrılınca ismine kalem batırmadık.
Bir örnek vermek gerekirse Ahmet Davutoğlu AK Parti’den ayrıldığı dönemde kendisine yakınlığı ile bilinen Lütfi Elvan’ı yere göğe sığdıramayanlar bırakın kendisine yakın durmayı Lütfi beyin L’sini demeye çekindiler ne zaman ki tekrar kabinede görev aldı methiyeler kaldığı yerden devam etti.

Hiçbir parti gözetmeksizin Karaman için taş üstüne taş koyandan, bir hemşehrisinin derdine ortak olup çözenden Allah razı olsun.

Bu isimleri hep öğecek değiliz biraz da eleştirelim. Türkiye’nin en önemli görevlerinde hemşerilerimiz bulundu. Adete suyun başındaydılar. Ve sel gitti kum kalmadı. Ne demek istedin şimdi diyeceksiniz. Bu görevleri ifa ederken altlarında ki bürokrasiye keşke Karamanı hemşerilerimizden liyakati olanları getirselerdi. 250 bin kişilik şehirde eminiz bu yeterlilikte olanlar vardır.
Tabi bunu öncelikle yereldeki siyasilerin düşünmesi lazım. “Bakan hemşehrimiz ancak bu görevi bırakınca benim memleketin sıkıntılarını iletecek bir hemşehrim olsun burada” düşüncesiyle hareket edilseydi bundan Karaman’da Karamanlılarda çok istifade ederdi.

Yazımızın sonuna gelirken bir temenni ile bitirmek isteriz. Umarız bundan sonra kurulacak hükümetlerde de Karamanlı Bakanlarımız olur. Hiç görüşmesekte, hiçbir talebimiz olmasa da Karamanlı Bakan denmesi bile insanı mutlu etmeye yetiyordu.

Düşüncenizi aşağıdaki alana yorum olarak yazarsanız minnettar kalırım.
Bir daha ki yazımızda görüşmek dilek ve duasıyla sağlıcakla kalın… Allaha emanet olun.

Kara MANZARA
ibrala.com

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (1)
  • Vefa İstanbul’u bir semti . Siz vefalımısınız ki başkalarında vefa arıyorsunuz. Oy bile vermeyen kişiyi karaman il yaptırıyorsun. Bu mudur vefa.

Karaman Haber Cep telefonu Uygulaması Karaman Haber Cep telefonu Uygulaması Karaman Facebook Grubu Karaman İnstagram

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Karaman Telegram