DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Karaman 24°C
Mevzi Sağanak
Arzum İletişim ReklamTurgut Şen
2A Kapı KaramanBağcılar Tasarım

Sağlık sigortasında teminat çok önemli

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) koronavirüs teşhis ve tedavisinde tanı konulana kadar tüm sarfiyatları sigorta şirketlerinin üstlendiğini açıkladı …

Karaman Facebook GrubuKaraman Haberleri İnstagram'da
Karaman Whatsapp
01.04.2020
A+
A-
Abone Olun

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) koronavirüs teşhis ve tedavisinde tanı konulana kadar tüm sarfiyatları sigorta şirketlerinin üstlendiğini açıkladı. Teşhisin ‘pozitif’ olması durumunda ise tedavi masraflarının poliçe teminatı kapsamına bağlı olarak ödeneceği vurgulandı.

Resmi olarak salgın hastalık ilan edilen durumlar umumî olarak kişisel sıhhat sigorta akitlerinde de belirtilerek kapsama alınmıyordu. Salgının resmi ilanıyla birlikte tedavinin kamu tarafından karşılanması gerekliliğinin doğduğu belirtiliyordu. Yerküre Sıhhat örgütü (DTÖ) Kovid-19’u ‘salgın’ ilan ederken, bu sürecin akabinde belirleyici birinci adım Sıhhat Bakanlığı tarafından atıldı ve şahsi hastaneler de ‘pandemi’ hastanesi olarak görevlendirildi. Böylelikle daha evvel ferdî sigortalarda teminat dışı olan salgın marazlar, sigorta şirketlerinin teminatına girmeye başladı.

Teşhis ‘pozitif’ olursa

2020 Şubat ayı sonu itibarıyla sigortalı sayısı 4 milyon 93 bin. Halihazırda poliçesi olanların şirketten şirkete değişen poliçeye ekli kişisel koşulları var. Şayet kişinin poliçesi ‘salgını’ kapsıyorsa tanı konulduktan sonra teminat kapsamına alınıyor. Gelgelelim pek çok poliçede ‘salgın’, standart istisna unsuru olarak belirtiliyor ve teminat kapsamına alınmıyor.

Türkiye Sigorta Birliği Yöneticisi Atilla Benli,  “Sigorta şirketleri, tüm sigortalılarının sıhhat kuruluşlarında Covid-19 tanısı konulana kadar yapılmış tüm tetkik masraflarını ve test sonucu belirlenene kadar süren tedavi masraflarını üstleniyor. Covid-19 teşhisi konduktan sonra tedavi sarfiyatları ise poliçe teminat kapsamına bağlı olarak ödenmektedir” dedi.

4 milyon sıhhat sigortalı var

Türkiye’de şahsi sigortalara olan ilgi mahsusen ‘sağlık’ konusunda artarak devam ediyor. 2019 sonu itibariyle Türkiye’de faal sigortalı sayısı 22 milyon kişi olarak belirtiliyor. Tekrar birebir periyotta Türkiye’de 2020 Şubat sonu itibarıyla sıhhat sigortalı sayısı; tamamlayıcı sıhhatte 1 milyon 171 bin kişi, şahsi sıhhatte 2 milyon 176 bin kişi ve yabancı sıhhatte 745 bin kişi olarak yekunda 4 milyon 93 bin kimseyi geçiyor.

Kapsama alıyorlar

Kimi sigorta şirketleri dün sabah itibariyle acentelere Kovid-19’un ‘salgın’ olarak teminat kapsamına alındığına dair duyurularını yapmaya başladı.

Allianz Türkiye’nin yaptığı açıklamayı toplumsal medya hesaplarından paylaşan acentelere nazaran şirket, ‘özel yahut tamamlayıcı sıhhat sigortası sahibi ferdî ve kurumsal sigortalıların, Sıhhat Bakanlığı tarafından pandemi hastanesi olarak belirlenen tüm kişisel hastanelerde Kovid-19 tedavisine ait ortaya çıkabilecek fark fiyatları ve tedavi sarfiyatları, poliçelerindeki mevcut kaideleri ve limitleri dahilinde şahsi koşullarda salgın marazın kapsam dışı belirtilmiş olmasına bakılmaksızın, emsal oluşum etmemek üzere, jest pratiği kapsamında ödenecektir’ denildi.

Bupa Acıbadem Sigorta sigortalılarına, Kovid-19’un tüm kurumsal ve kişisel sıhhat poliçelerinin kapsamına dahil edildiği bildirildi. Şirketin toplumsal medya hesabı üzerinden de açıklama paylaşıldı.


Karaman Bilgi Yarışması
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.