DOLAR 8,8689
EURO 10,4740
ALTIN 499,21
BIST 1.385
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Karaman 23°C
Az Bulutlu
Karaman
23°C
Az Bulutlu
Pts 24°C
Sal 24°C
Çar 24°C
Per 23°C

Yine Yeni Yeniden Yunus Emre Yılı

Hüseyin Kaplan
Hüseyin KAPLAN KMÜ- Türk Dili ve Edebiyatı Yeni Türk Dili Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi Türkçe Öğretmeni/ Diksiyon Eğitmeni Kişisel gelişim yazılarımla sizlerleyim. Mail Adresim huseyin@ibrala.com huseyinkaplan00@gmail.com instagram: huseyinkaplan__twitter: hseyinkaplan07

‘ʻTürk dili ve medeniyetinin temel taşlarından biri olan Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı hasebiyle 2021 yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmıştır. Yunus Emre; şiirlerinde insan ve doğa sevgisi, hoşgörü, kardeşlik ve barış kavramlarını en duru Türkçe ile işlemiş ve bu şiirlerde din, dil ve ırk ayrımı gözetmeksizin tüm insanlığa seslenmiştir. Yunus ‘ʻyetmiş iki millete bir göz ile bakmak’’ ilkesi ve evrensel insanî değerler üzerine inşa edilmiş felsefesiyle dünya hümanizmine katkılar sağlayarak insanları ortak değerler etrafında birleştiren, çağının çok ötesinde bir şair olmayı başarmıştır.

Nizam Tavukçuluk Karaman

Yunus Emre’nin hem dünya beşeriyetine ortak bir değer olarak takdim edilmesi hem de ülkemize bir kez daha hatırlatılması maksadıyla 2021 yılının ‘ʻBizim Yunus’’ olarak anılması, Yunus Emre’nin mirası olan Türkçenin öneminin vurgulanması, medeniyet dili kimliğiyle bilinçli ve doğru kullanımının sağlanması amacıyla ‘ʻDünya Dili Türkçe’’ adıyla yurt genelinde ve yurt dışında bir kampanyanın tertiplenmesine karar verilmiştir.

Bu kapsamda düzenlenecek etkinlikler Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte yürütülecektir. Söz konusu etkinliklerden Cumhurbaşkanlığınca belirlenecekler Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabilecektir. Etkinliklere ilişkin logo, afiş, duyuru, davetiye, ilan ve benzeri belge ve görsel dokümanlar mezkûr Bakanlık tarafından ilgili kurumlarla birlikte belirlenecek kurumsal kimliğe uygun şekilde kullanılacaktır. Gerçekleştirilecek proje ve etkinliklere ait giderler ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanacaktır.

Bu çerçevede yıl boyunca tertiplenecek etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylığın tüm kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin öncelikli olarak yerine getirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim.’’

Yukarıda okuduğumuz yazı Cumhurbaşkanlığımızın UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı)’nun 2021 yılını tekrar (UNESCO, daha önce Yunus Emre’nin doğumunun 750. yılı vesilesiyle 1991 yılını Yunus Emre yılı olarak kabul etmişti.)  ‘ʻYunus Emre Yılı’’ ilan etmesi üzerine yayımlanan genelgesidir.

Engin ve köklü kültürümüzün yetiştirdiği değerlerin dünyaca kabul edilmesi hatta bu değerlere sığınılması bizleri fazlasıyla mutlu etmektedir. Kültürümüzdeki değerlerin hepsinde insan sevgisini, barışı, huzuru, adaleti, eşitliği, birlik ve beraberliği görebilmekteyiz. Günümüz dünyasında da şu an için en fazla ihtiyaç olan şeylerin sevgi, barış, huzur ve adalet olduğunun farkındayız. Ayrımcılığın bütün dünya devletlerine ne kadar zarar verdiğini yaşanan olumsuz olaylarla daha da iyi görebilmekteyiz. Yüzyıllar öncesinden çağrılarına kulak verilen değerlerimizin ve öğretilerinin 21. yüzyılda da geçerli olduğunu pek tabii olarak öğrenmiş bulunmaktayız.

Yunus Emre’nin gönlünün insan sevgisi ile dolu olduğunu ve bütün insanlığı kucaklayan sözler söylediğini görmekteyiz. O, hayatının merkezine sevgiyi almıştır. Bu sevginin sıcaklığı ile kendinden geçip Allah’ın evi olan gönülleri imar etmek, kırılan gönülleri tamir etmek için dünyaya geldiğini söyler. Onun felsefesi bütün insanlığı kucaklamaktır. Çünkü yaratılmışı yaratandan ötürü sever. Bütün insanlık onun gözü önünde aynıdır, insandır. Ayrımcılık yapmaz. İster ki bütün insanlar mutluluk içinde yaşasın. O, bize yüzlerce yıl öncesinden şöyle seslenmiştir:

 

‘ʻBen gelmedim dava için,

Benim işim sevi için

Dostun evi gönüllerdir,

Gönüller yapmaya geldim.’’

İşte Yunus Emre’nin bu felsefesi yüzlerce yıl geçse de günümüzde hâlâ karşılık bulabilmektedir. Yunus Emre’nin düşüncelerine biz de sahip çıkmaya devam edelim. Karaman olarak sadece mezarına sahip çıkmayalım. Felsefesine de sahip çıkalım. Zira ‘ʻ İnsanlar ölür, fikirler ölmez.’’  Yunus Emre’nin düşüncelerine ve felsefesine sahip çıkmak günümüz insanlığı için ne kadar elzem ise günümüz Türkiye’sinde de hepimiz için elzemdir.

Sonuç olarak ‘ʻYunus Emre Yılı’’nın Karamanımız için de güzel olmasını ve etkinliklerle şanına yakışır biçimde kutlanmasını arzu ediyoruz. ‘ʻKaramanlı Yunus’’ a herkesten çok sahip çıkacağımızdan şüphemiz yok. Sadece dilden Yunus Emre’ye sahip çıkmak Karamanımıza yakışmaz.

Sevgi ve muhabbetle.

 

 

 

 

 

 

 

TIKLA RADYO DİNLE Televizyon İzle
Karaman Dijital Kütüphanesi Kuruldu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.