DOLAR

13,4514$%-0.2

EURO

15,2740%-0.06

STERLİN

18,2544£%-0.04

GRAM ALTIN

800,31%-0,06

ÇEYREK ALTIN

1.294,00%0,15

TAM ALTIN

12.800,93%0,00

a
Karaman Haber
Karaman Haber

Çay posasını atmayın değerlendirin! Ne işe yarar? Neye faydalıdır?

Çay posasını atmayın değerlendirin Ne işe yarar? Neye faydalıdır?  Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan çay, özellikle kahvaltıların vazgeçilmez içeceği olarak tüketilmektedir. Ölçülü tüketilmesi durumunda birçok faydasının olduğu, özellikle de baş ağrısını dindirerek depresyona girme riskini azalttığı bilinmektedir. Çayın içecek olarak tüketilmesinin sağlığa birçok faydası bulunurken posasının da ziyan edilmemesi, doğal bakım ürünü olarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Çay posası, vücut peelingi olarak kullanıldığında vücuttaki ölü hücreleri temizler ve arındırır. Böylece daha canlı bir görüntü kazanılmış olur.

ÇAY POSASININ FAYDALARI NELERDİR?

Ülkemizde oldukça fazla kullanılan çayın posasının atılmayarak kullanılması tavsiye edilir. Demlikte kalan çay posasının, tortusunun sağlıktan kozmetiğe birçok alanda kullanılmaktadır. En yaygın kullanım olan vücut peelingi, tüm vücudu ölü hücrelerden arındırarak daha canlı bir görünüm kazandırır. Aynı zamanda yara ve yanıklara sürüldüğünde yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. Çay posasının insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri şöyledir:

Çay, göz sağlığı için çok önemli bir merhem-ilaç olarak kullanılmaktadır. Çay tortusu temiz bir pamuğa sürüldüğünde göz ağrısı, göz yorgunluğuna iyi gelmektedir. Özellikle uzun süre bilgisayar ve telefon ekranına bakan kişilerin gözlerini dinlendirmeleri için çay maskesi uygulamaları önerilmektedir. Ayrıca göz akıntısı ve çapaklanmaya da iyi gelmektedir.

Ayak kokusuna iyi gelmektedir. Su dolu bir kabın üzerine çaydanlıkta kalan çay posası dökülür ve ayaklar 10-15 dakika kadar bekletilir. Bu yöntem ayak kokusunun büyük oran geçmesini sağlamaktadır.

Balık, soğan, sarımsak gibi elde uzun süre koku bırakan yemeklerin yapılmasının ardından çay posası ile ellerin yıkanması, keskin kokunun geçmesine yardımcı olmaktadır.

Ağız içinde çıkan yaraların geçmesi için çay posası ile gargara yapılması önerilmektedir.

Kesik, sinek ısırığı ve yanık yaralarının geçmesi için çay posası ile pansuman yapılarak yaranın daha çabuk geçmesi sağlanabilir.

Buzdolabında yemeklerden kaynaklı oluşan ağır kokuların geçmesi için çaydanlıkta kalan çay posasının kurutularak temiz bir kase ya da tabağa konularak buzdolabına yerleştirilmesi önerilir. Böylece buzdolabındaki ağır kokuların geçmesi sağlanabilir.

Vücudun ölü hücrelerden arınması ve doğal nem dengesini koruması için duşa girmeden önce çay posası peelingi yapılabilir. Böylece cildin daha canlı görünmesi sağlanmış olur.

Çay posası ile yapılan gargara boğazı temizler ve yumuşatır. Böylece boğaz ağrısının geçmesine yardımcı olur.

Temiz bir pamuğa sürülen çay posası gözler 10 dakika kadar bekletilince gözaltı torbalarının geçmesini sağlar.

ÇAY POSASI NASIL KULLANILIR?

Göz ağrısı ve göz torbalarının geçmesi için temiz bir pamuğa sürülen çay posası 10 dakika kadar gözlerde bekletilerek kullanılabilir. Vücut peelingi yaparken ise duştan öce tüm vücuda 1-2 dakika uygulanabilir. Böylece cilt ölü hücrelerden arınmış ve canlanmış olur.

Bu bilgiler ibrala.com olarak internet sitelerinden derlenmiştir. Uygulama yapmadan önce araştırma yapmanızı istiyoruz. Sorumluluk size aittir. Sağlıklı günler dileriz.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karaman Haber Cep telefonu Uygulaması Karaman Haber Cep telefonu Uygulaması Karaman Facebook Grubu Karaman İnstagram

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Karaman Telegram